| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU. Din ce se face vaselina? Banuiesc ca ceva anume ca sa nu o mai cumperi, ma refer la ceea ce se foloseste de uns la, usi, porti etc, e vaselina pentru tractoare sau ceva?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vaselina (nu vazelina) se extrage/face din petrol.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Vaselin%C4%83

| CodrutElian1990 a răspuns:

Doamne, nu este nimeni pe acest site care sa o blocheze pe aceasta proasta, numita Jassmina?
Vaselina este facuta din reziduurile rezultate in urma prelucrarii (rafinarii) petrolului si extragerea benzinei si motorinei, kerosenului si alte derivate. Deci nu se extrage din petrol.
Pai mai femeie, vaselina se foloseste la masini si la tractoare nu pentru ardere in procesul de tractiune, ci pentru ungerea pieselor care ruleaza sau pentru a nu rugini si este de mai multe tipuri, dar la masini si tractoare sunt de tip RUL (ex. RUL 145), care se foloseste in locurile unde nu intra apa, si U (ex. U85) in partile care vin in contact cu apa.
Cat priveste folosirea la balamale, este cel mai indicat si folosit. Dar se poate folosi si uleiul de motor, in nici un caz ulei comestibil, deoarece rancezeste si emana miros neplacut.

| DaniTDCI a răspuns:

La vehicule folosim "vaselina" pentru a lubrifia incuietorile, suportii de la usi si etc, la vehiculele agricole folosim acea vaselina pentru a lubrifia tirantii, cilindrii, samd.

| DaniTDCI a răspuns:

Vaselina rezulta din petrol, poate ai vazut pe camp vreodata pompe ce extrag petrolul din pamant sau cum li se mai spun in termeni populari "capra" sau "magar", acel petrol e dus la rafinarie unde rezulta producerea de diluanti, carburanti, lubrifianti etc.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Vaselina se obține dintr-o substanță numită petrolatum, care este un derivat al petrolului (gelatină de petrol). Nu poți face vaselină acasă fiindcă îți lipsește materia primă, substanțele de prelucrare și instalația necesară. Chiar dacă ai avea instalația, costurile de fabricare ar depăși mult prețul vaselinei luată din magazin. Rețeta o poți obține doar de la o companie de profil, dacă ai suficienți bani pentru a o plăti.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Ești tractorist sau camionagiu?

| PetrusEmanuelMihai explică:

Stiu cum ii in engleza dar eu am scris in romana dar eu nu am petrol.
Ci oricum a vecinului e rosietica nu verzuie da vreau sa o fac acasa nu sa o fac acasa sa o prepar. Ca sa nu o mai cumpar la benzinarie e 50 lei.

| Yuoia a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Nu o poti face tu acasa din petrol. Sunt tehnici speciale.

| Gligore2000 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Am la munca vaselina de toate culorile alba, albastra, verde, galbena rosiatica si neagra.Bidoane de 5l.
Fiecare serveste unui anume scop si nu este interschimbabila.
Este folosita mult si in agricultura la toate masinile agricole,combine, tractoare la rulmenti, capete planetare, pivoti.
Iar balamele de la usi vin din fabrica cu cateva grame de vaselina inauntru, nu ulei cum abera un troll mai devreme.