| ANDRAAA_9410 a întrebat:

Buna TPU doresc sa stiu daca pot incepe cursurile de pregatire pentru scoala auto cu un instructor la varsta de 17 si 7 luni. sau se pot incepe doar in cazul in care acel instructor este particular? :

9 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Poti sa te inscrii de la 18 ani fara 3 luni adica 17 ani si 9 luni. Examenele le poti da la 18 ani sala chiar in ziua in care faci 18 ani dupa ora 12 sau oricand dupa aceea daca ai 18 ani impliniti si traseul cand te programeaza... asta depinde cum sunt ei de aglomerati cu cate examene!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere cursurile scolii de soferi se pot incepe, cel mai devreme, la 17 ani si 9 luni, asta in mod legal, nu te inscrie nimeni mai devreme. Oricum, examenele teoretic si practic se pot da doar dupa implinirea varstei de 18 ani, asa ca n-are rost sa incepi mai repede. Numai bine!

| InSaNe_6155 a răspuns:

Nu se mai poate... noua legislatie nu mai permite aceasta chestie...

| dragosh111 a răspuns:

Cursurile pot fi incepute cu 3 luni inainte de implinire a varstei legale. Doar dupa ce ai facut 18 ani poti da sala.

| Anonim_6226 a răspuns:

Din pacate doar la 8 ani fara 3 luni adica mai trebuie sa stai o luna pe bara

| Charly a răspuns:

Nu sunt sigur dar parca se poate, dar carnetul il iei doar la 18 happy

| Charly a răspuns:

Nu sunt sigur dar parca se poate happy

| fabiocris a răspuns:

Parerea mea e sa vb direct cu instructoru el te poate lamuri mai bine.

| ANDRAAA_9410 explică:

OK v.a multumesc pentru raspunsuri