| Andreimihaitaureete a întrebat:

Salut, o întrebare am si eu, cum este posibil ca un motor de 470.000 km sa nu consume deloc ulei? E vorba de un focus 1 din 99' 1.8 tddi 90cp luat din Olanda cu 600 de euro acum 10 anilaughing prea bune motoarele alea simple pompe duse, imi vine sa-l pun la punct si sa-l mai tin 10 ani

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Probabil s-a facut mentenata 'la zi', ulei de calitate etc
eu inca nu am intalnit motor pe benzina atat de fiabilwinking
dar dieseluri am tot auzit happy
iti dai seama ce invidios sunt acum pe tine ca eu sunt fan benzina si/sau hibride? laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Du masina la fiare vechi ca nu ami ai ce-i face la jumatate de milion d ekm, fiind extrem de uzata.
De pus la punct nu mai ai cum, doar daca mai bangi vreo 5000 de euro in ea, sa-i schimbi total motorul, ceea ce nu recomand, ca-i pica tablele dupa ea, la cat de uzata este.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp cât motorul a fost corect întreținut...

| KovacsB a răspuns:

Nu exista motor care sa nu consume ulei. Unele mai mult altele mai putin.
Cateodata intra motorina in baie si este posibil chiar sa creasca nivelul.
Cauta pe net Focus motorina in ulei si ai sa te lamuresti.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Odată mașinile puteau atinge 1 milion de kilometri cu mentenanță la zi. Există un Volvo coupé 1800, care a ajuns la muzeul Volvo pentru că a depășit borna de 1 milion de km, în cei peste 50 de ani de utilizare. Acum, mașinile au ajuns de unică folosință. Precum aparatele electrocasnice.