| alexxandru28 a întrebat:

Buna TPU explicati-mi si mie cum este cu tractiunea integrala, tractiune fata respectiv spate si cea 4x4(adica aceasta este numa la jeepuri sau si la cele noi) va rog frumoss

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai e simplu ca buna ziua.

Tractiunea (cunoscuta popular ca si tractiune fata) presupune puterea motorului data exclusiv rotilor din fata.

Propulsia (cunoscuta popular ca si tractiune spate) presupune puterea motorului oferita exclusiv rotilor spate.

4*4 sau tractiunea integrala presupune putea impartita egal sau nu (depinde) catre toate cele 4 roti.

4*4 nu au doar jeepurile cum le zici tu, aproape orice masina poate avea 4*4, bineinteles de la un anume pret in sus.

1 răspuns:
| Sofer a răspuns:

Tractiune 4x4 se regaseste si pe Audi numita quattro si pe vw golf 4 4motion tot 4x4 si mercedes clasa C are tractiune spate si bmw doar tractiune spate. mai sunt si 4x4 la bmw cam atat ca sunt multe altele.