| AndreiTrp a întrebat:

Bună! Am si eu o mica intrebare legată de testele MPU de pe teritoriul Germaniei. Acest idiot test, este necesar in cazul in care ai facut anumite prostii sa le zic asa. Eu as vrea sa stiu cand esti supus la el, la cate abateri, ce fel de abateri si daca esti instiintat de faptul ca va trebui sa sustii acest test MPU. Intreb pentru ca sunt la a doua abatere si mi se va lua permisul. Pe foile ce mi-au ajuns acasă nu scrie nimic legat de acest fapt.
Știe cineva mai multe detalii? (La mine e din cauza THC-ului).

1 răspuns:
| Korkodeln a răspuns:

Totul depinde de cate puncte de penalitate ai acumulat si nu de cate abateri ai, pentru fiecare modificare a numarului de puncte primesti notificare scrisa la adresa la care ai Anmeldung, aici ai consecintele si ce masuri se pot lua impotriva ta in functie de numarul de puncte:

Punctaj, Consecințe posibile, Măsuri oficiale aplicabile

Până la 3 puncte, Avertisment, Notificare scrisă

Între 4 și 5 puncte, Avertisment, Notificare scrisă și solicitarea de a participa la un seminar de pregătire pentru conducere auto

6 până la 7 puncte, Pregătirea pentru retragerea permisului de conducere, Notificare scrisă și participarea opțională la un seminar de aptitudini de conducere

8 puncte si mai mult, Retragerea permisului de conducere și obligativitatea MPU, Notificare scrisă și participarea obligatorie la un MPU

Daca puntele ti-au fost date pentru conducere sub influenta drogurilor, si ai MPU obligatoriu ai pus-o ca sa zica asa, germanii germani cu mare greutate si training scump reusesc sa treaca testul asa (un % mic), drogatii aproape niciodata, pentru ca ai teste random de sange, trebuie' sa fii curat minimimum 2 ani si tot asa ca nu se pot abtine.
Personal, in 20 de ani de Germania nu am auzit nici un roman cu permis anulat din cauza de droguri sa reuseasca asta (au reusit unii cu permisul confiscat din cauze de legea circulatiei, dar nu droguri), dar poate tu o sa fii ala care reuseste sa se abtina doi ani de la iarba, multa bafta.