| Paul_5223 a întrebat:

Oamenilor dupa cata politie vad pe drumurile noastre de c... t, as vrea sa-mi cumpar o statie auto de emisie-receptie. Treaba e ca nu stiu cum sa procedez... As dori una de putere mai mare >50 W. Cum este mai bine sa cumpar una de putere mare sau pot sa-mi cumpar una de 4 W si sa-i pun un amplificator? -este vreo diferenta?- astept raspuns, va multumesc

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde ce buget ai, daca vrei ceva intr-adevar sa rupi cu ea sa auzi de cand pleci de acasa ce vorbesc altii fara a iesi din limita legala da-mi un mesaj privat si iti caut ceva bun. Daca vrei ceva strict pentru politie si la un pret acceptabil eu recomand Midland Alan 278 are frecvente de la 26.565 la 27. 99125 MHz, are reductor de zgomot, doar un kg greutate, puterea de iesire in emitator este de 4W ceea ce inseamna chiar indeajuns cat sa iti faca fata pentru ce ai tu nevoie!

| covexrobu a răspuns:

Degeaba iti cumperi tu o statie de peste 50 W pentru ca nu o sa o folosesti pe deplin. Asta pentru ca tu degeaba emiti la 150 de km daca altii nu emit decat 5-20 de km. Degeaba te aude unul in Brasov si tu esti in Bucuresti, el iti va raspunde dar tu nu il vei putea receptiona. In locul tau mi-as lua o statie de 4-10 W maxim. Eu am un Alan 42 Multi cu o antena Sirio Turbo 3000 cu montura fixa si pot conversa linistit la 10-20 de km depinde de zona. Eu o folosesc de peste un an pe duba si in aceasta perioada am facut aproximativ 60.000 km. Am luat o singura amenda si asta din prostia mea pentru ca nu am intrebat in rest de fiecare data am stiut unde sunt radarele, si functioneaza perfect statia. Este micuta compacta se aude foarte bine si sunt auzit foarte bine, se conecteaza la bricheta deci nu trebuie sa faci legaturi separate. Nu da banii pe statii puternice pentru ca nu o sa poti sa le folosesti.

| Angel0 a răspuns:

Google search statii cb.Nu ai nevoie de 50W decat pentru a incalca legea si a te face auzit unde nu este nevoie de vocea ta.Cu 4 W poti conversa in raza a 4-10 Km in functie de antena pe care o ai.Este mai mult decat suficient.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Puterea, la statiile radio, nu se refera la puterea audio ci la puterea in antena. Cu cat puterea in antena e mai mare cu atat statia are o bataie mai mare si o receptie de pe o zona mai mare. Poti sa iei de buna ce-ti spun pentru ca am fost militar si am lucrat cu statii radio. Amanunte tehnice sa nu ma intrebi ca au trecut 13 ani si nu prea mai stiu multe. Oricum o statie nu are nevoie de amplificator. Ca sa vorbesti in trafic sau sa asculti ce se vorbeste nu e nevoie sa darami masinalaughing

| Paul_5223 explică:

Ce parere aveti de Statie radio Stryker SR-490 HP, putere 100W? smug