| Maruu2014 a întrebat:

vreau sa imi iau o masina, de preferinta noua...
care este cea mai buna marca de masina si care masina de la aceea firma...
A, sa coste pana la 12.000 €

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masini noi pana in 12.000 gasesti la Dacia.
Nu e cea mai buna marca de masina, in nici un caz. Sunt masini noi, si atat.
Nu-s rele, da's foarte simple.
Altceva sub 12.000 gasesti doar de clasa mica. Marca buna nu ar trebui sa existe in vocabular, cand vorbim de industria auto.
Toti producatorii respecta niste norme de calitate, folosesc materiale bune, insa totul tine de proiect.
Din cauza asta exista marci bune care scot niste masini de-ti vine sa le dai foc, si marci anonime, care din senin scot pe piata un produs foarte bun, care elimina concurenta o vreme.
La cum arata piata auto acum, cand cumperi o masina trebuie sa fii atenta la urmatoarele lucruri (scrise in ordinea importantei):
-fiabilitatea si adevaratele performante ale motorului
-fiabilitatea instalatiei electrice
-alte defecte ce apar la acele masini
-asistenta tehnica disponibila (service-uri reprezentanta, preturile pieselor, etc).
Astea le afli cel mai usor pe forumurile marcilor/modelelor respective.
Din cate am vazut eu pe net, si din micile mele cunostinte legate de mecanica, sa nu crezi in 'motoarele minune' care apar tot mai des pe masinile noi, la preturi mici, cu capacitati foarte mici, putere mare si "consum mic". Promit marea cu sarea, si de fapt sunt niste cosmaruri.
De exemplu, 1.2 TSI de la VAG (Volkswagen, Seat, Skoda) am inteles ca e foarte prost, se duce distributia in 10. 000km, se duc si injectoare, in plus consuma mult si nu are putere; 1.0 EcoBoost de la Ford, consuma chiar si 12% mixt, si este lipsit de viata.
In schimb am auzit despre motorul 0. 9TCe de la Dacia, ca ar fi reusit. Nu l-am condus, ca sa ma pot pronunta.
Astfel de lucruri trebuie sa le afli cand iti cauti o masina, ca sa nu regreti.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

La 12.000 de euro nu prea vad ce ai putea sa-ti iei asa incat sa se numeasca masina. O masina noua adevarata incepe cam de pe la 15.000.