| AdeeLinee a întrebat:

[love struck]
Tatal meu vrea sa puna discuri de frana pe spate, la Dacia Logan. Ce modificari trebuie sa faca? As fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde.Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ca sa mearga in parametrii normali si sa ii treaca de ITP va avea nevoie de foarte multe modificari, care parerea mea este ca nu se merita pe un Logan. Acum faci ce vrei si poti afla asta de la orice service serios inclusiv un pret dar te va duce peste 1000 de lei si nu are nici o utilitate practica!

| Minks a răspuns:

Poate sa adapteze niste discuri de renault 19 parca (le gaseste la dezmembrari". Dar, chiar are nevoie de discuri pe spate?

| razzvan27 a răspuns:

Pai daca nu e dotat cu ABS e perfectbig grindoar schimba fuzetele cu mici modificari si ajustari.dar nu are rost sa pui la logan frane pe disc pentru ca singura diferenta ar fi cateva sute de euro lipsa din bugetul familiei big grin ar avea rost daca ar modifica si motorul, sa ii adauge niste calutzi.atunci ar putea sa puna discuri ventilate.dar asa.

| octavian1992 a răspuns:

Da poate dar costa o gramada de bani pentru ca loganul nu este dotat cu sistemul de frana ABS (anti-look-breake sistem) pentru a nu bloca roata atunci cand franezi puternic. Ar trebui sa modifice toata instalatia de frana plus senzori la placute de frana si multe, multe altele nu se renteaza. Mai bine ramane pe sistemul de frana spate asa cum a iesit din fabrica dotata cu tamburi

| tyty_1709 a răspuns:

In primul rind trebuie schimbata puntea spate sa aiba adaptare pentru etriere

| Hassel a răspuns:

Cel mai bine e sa se duca la service si sa intrebe acolo.winking