| Akyalexbojian a întrebat:

Bună tuturor. Am și eu un scuter (moped 2 timpi cu pedale ) first bike.
La un moment dat acum 1 an am ajuns acasă cu el și am închis motorul și lam pus parcat după vreo 2, 3 zile am vrut sa plec cu el dar când sa îl pornesc ( împins nu are pedala sau baterie ) a pornit dar nu mai accelera și după ce mă opream din împins pentru al porni sa oprit și motorul.
Am mai încercat ceva timp dar nimic făcea la fel.
Am schimbat la el carboratorul, setul motorul, pistonul, segmenți si toate garniturile dar face exact la fel.
Toate piesele sunt originale.
Am încercat sa îl pornesc fără toba dar nimic.
Va rog sa îmi dați un sfat, ce as putea face va rog frumos.
Mulțumesc

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai 0 cunostinte de mecanica, de ce mai incerci?
Dupa cum explici nu prea ai inteles ce ai facut, dar zici ca ai schimbat aproape tot ce putea fi schimbat... N-as vrea sa repar mopedul ala dupa tine!
Du-te la un mecanic de scutere.