| Constantin_Andrei_1993 a întrebat:

Am gasit si eu o masina de vanzare si e inmatriculata pe Bulgaria. Daca o cumpar pot sa circul cu ea pe teritoriul Romaniei sau pot circula doar o perioada de timp limitata? Si daca expira ceva trebuie sa merg in Bulgaria sa reinoiesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit OUG 195/2002 (Codul rutier), cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.13.(1) Autovehiculele si remorcile se inmatriculeaza permanent sau temporar la autoritatea competenta in a carei raza teritoriala proprietarii isi au domiciliul, resedinta ori sediul, in conditiile stabilite prin reglementarile in vigoare."
Reglementarea privind inmatricularea este continuta in Ordinul MAI nr. 1501/ 2006. Numai bine!

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Dupa noua lege pe care vor ''astia'' sa o bage, ai dreptul sa circuli cu ea in RO, doar 90 de zile, apoi esti obligat sa o inmariculezi daca vrei sa mai circuli cu ea

| Constantin_Andrei_1993 explică:

Foarte urat..nu stiu de ce nu se gandesc si ei..adica macar sa faca taxa de inmatriculare mai mica si ar fi mult mai bine.dar asa e cam naspa.dar ce sa-i facem asta e Romania