| xXGaBiXx a întrebat:

am un passat B6 1.9 TDI, recent i-am schimbat bujiile în urma unui tester (având sonda landa aprinsa in bord) iar dupa schimbarea lor, la aproximativ 2 saptamani, motorul a inceput sa bata urat tare cand accelerez sau pun frana de motor. Din cate mi-au zis prietenii, scoate si fum negru. De la ce ar putea fi? Mentionez ca se aude din ce in ce mai tare odata cu cresterea turatiei, fapt ce ma sperie sa o accelerez sa vad daca i-a scăzut din putere.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Problema actuala nu are legatura cu bujiile. Martorul motor nu stiu daca se aprinde in cazul bujiilor arse.
In orice caz, trebuie sa incepi investigatiile cu o diagnoza, unde urmaresti in special parametrii injectoarelor, sincronizarea axului cu came cu vibrochenul, si erorile de la motor, daca exista.
La 1.9 tdi, o diagnoza iti spune tot ce trebuie sa stii, in 90% din cazuri.

| Panamax a răspuns:

Bujiile incandescente nu au nicio legatura cu calitatea gazelor arse.
In cel mai rau caz iti pornea mai greu.