| anonim_4396 a întrebat:

am un vw passat si imi ramane becul aprins de la ABS, as dori sa stiu care-i problema!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai probabil este unul din senzori. Daca ai un minim de abilitati tehnice, inainte de a merge la service demonteaza senzorii si curata-i, s-ar putea sa scapi doar cu atata. Daca nu, ramane varianta service-ului, unde probabil piesa care da eroarea va fi inlocuita.

regis
| regis a răspuns:

Senzorii sunt undeva in spatele rotii, te poti orienta dupa cabluri care pleaca de la ei. Ei "citesc" miscarea rotii dupa un fel de rotita dintata din plastic, prinsa undeva pe butucul rotii sau pe planetara. Nu stiu exact unde sunt situati senzorii la Astra, dar ii identifici usor dupa acea rotita dintata, care trebuie sa se invarta impreuna cu roata, deci este montata undeva pe traseul cutie de viteze-roata.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi cu ea la un service autorizat.
Pa, pa.

| MariuZ a răspuns:

Poate fi si un scurt la becul din bord. dar mai probabil de la senzor...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu exact aceeasi problema dar la un opel astra
stie cineva unde sint senzorii astia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://vwforum.vwforum.ro/....../index.php
cauta pe aici si gasesti tot ce vrei. ceao

| smileyface a răspuns:

Vechea problema a Passat-ului. Becul de la ABS si cel de la ESP.
In general e de la senzori, dar nu stiu sa-ti spun care din ei. Cel mai bine e sa o pui pe tester.