| Cristian_Manolita_1996 a întrebat:

As vrea va rog sa imi spuneti ce trebuie sa stiu pentru a-mi lua o masina. Eu vreau un opel astra g caravan 1.6 benzina 2001-2004 (din strainatate) cam la 1900 euro si nu stiu ce acte trebuie sa fac si ce acte sa-i ii cer celui de la care o cumpar.
Din cunostinte m-au informat caci motorul ecotec nu ar fi prea bun si se strica repede (piese scumpe) in defavoarea celui clasic care ar fi mai bun, si ca ar trebui sa schimb distributia cand o iau.
Eu am zis sa o duc intr-un servis daca o gasesc cu numere rosii ca sa fie verificata. Va Multumesc.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ajungi cam scump daca dai 1900e pe o Astra G, si mai platesti si omologare, timbru de mediu, etc.
Iesi mult mai bine daca cumperi una deja inmatriculata in Romania, ca nu dai mai mult de 2200e pe una 1.6 8v, iar cu actele e mult mai simplu, daca e inmatriculata ro cu taxa nerecuperata.
Daca vrei masina spatioasa, de 1900e mai bine iei Focus 1.8 TDDI, si ajungi sub 3000e total, cu tot cu omologare, timbru de mediu si inmatriculare.
Cam asa e cu motorul Ecotec, din cauza ca e performant (ca putere), se uzeaza mai repede. Eu cand cumpar cate o masina, deschid capacul de la cureaua de distributie, si ma uit la curea, sa-mi dau seama daca e batrana, sau mai merge. Bineinteles, daca vad crapaturi in cauciuc sau rosaturi, o schimb urgent, dar daca e ok, o mai tin o perioada.