| George18011993 a întrebat:

Buna ziua
Cat m-ar costa un polish la o masina?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde de masina (daca e SUV, hatch, sedan etc) si de cine este facuta, daca pretul este prea mic atunci si lucrarea e de mantuiala, altii sunt exagerat de scumpi.
Doar polish in 2-3 pasi cu decontaminare cu tot ce trebuie, cu aplicare unei ceri de carnauba la urma ar putea fi intre 300-600 de lei, cum am zis depinde cine executa asta si cu ce materiale lucreaza si el, si nu in ultimul rand cat e de lacom./
Nu recomand la samsarii care dau un polish si iti iau 150-250 de lei, mergi la un service auto care se ocupa cu detailing interior-exterior, vor folosi produse de calitate, chiar daca pretul este mai mare.
Eu de ex. am dat 1100 de lei pe un detailing exterior cu aplicare de ceara ceramica care a costat 400 de lei acea fiola, 200 de lei sa o dea (e o ceara profi nu o poate da un incepator) si 500 a fost detailingul complet inslusiv cu jante curatate si ceruite,decontaminare, aplicare de solutii, curatare, prespalare, polisare propriu-zisa etc
Deci preturile difera de la caz la caz si in functie de ce solutii se folosesc, cat si de cat de zgariata e masina ta, cate panze de paianjen etc
Pentru un detailing exterior ca la carte dar la urma cu o ceara simpla pretul ar trebui sa fie in jur de 350-500 de lei maxim!
Am acoperit o zona cat mai mare de preturi, nestiind ce caroserie ai, caci la SUV-uri de ex. e mai scump ca la hatchbackuri si de cat la sedanuri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un polish rapid, ca sa arate bine in targ, se rezolva cu 300-400 de lei. Un detailing exterior complet, sare de 1000 de lei, dar include improspatarea tuturor ornamentelor, si straturi de protectie care tin cateva luni pe masina.

| skr1ptu a răspuns:

Cauta dracu pe net