| Whipperx1 a întrebat:

Cat ar costa in medie un polish la un golf 6 hatchback?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde de cine este facut una este sa iti faca asta un samsar intr-o parcare (am intalnit cazuri) si alta este sa o faca un service specializat pe asa ceva sau o persoana atestata.
Ca si preturi depinde mult de la caz la caz pentru ca nu se face doar polish se face o degresare, se face corectia propriu-zisa, conteaza si ce elemente se mai poliseaza lustruiesc, nu stiu sunt mult mai multe, unii fac si interiorul de ex.
Dar un polish facut ca la carte incepe de la 300 de lei in sus zic, depinde ce solutii foloseste acel polisator, si ce ceara se aplica la urma ca una este o ceara oarecare din carnauba, alta un selent si alta este sa se aplice o nanoprotectie.
Eu cand mi-am facut la masina am dat 450 de lei doar pe ceara nanoprotectie, polisul in sine a mai costat alti 400 de lei, bine si am mai facut si alte elemente si m-a ajuns mai mult de 1000 de lei in final.

| zilog a răspuns (pentru Simpatic):

De banii astia vopsesti toata masina

| danbnz a răspuns:

500 minim.

| zilog a răspuns:

Mergi la o spalatorie care face si polish, margi cu un preiten
te duci tu ca sofer ceri doar spalatul masinii
te duci sa iti iei o cola si spui plec sa imi iau o cutie de cola
prietenul tau spune sa iti faca si polish si pleaca pe jos dupa ce aia sau apucat de polishat la masina
apoi apari tu cand e gata
si intinzi cei 50 lei pentru spalat

oamenii or sa zica ca si-a si polihat masina
si tu spui v-am spus eu sa mi-o polishati

si ei or sa spuna ca a spus amicul tau
si tu spui ca era unul luat la ocazie acum sa platesca ala care a cerut ca tu nu il cunosti si gata
si sa cheme politia ca nu ti-a facut facutra proforma
nu ti-a spus cat o sa te coste
tu personal are esti propietarul masinii nu ai cerut asa ceva si ca tu nu platesti
pentru ca nu ai nici un contract cu ei si nu ti-au dat nici o facura proforma
si nu ti-au prezentat preturile
si nu ti-au dat facutra
si gata nu platesti si sa te dea in judecata daca vor bani ca tu nu platesti
si ei nu or sa te lase sea chemi militia la ei acolo si o sa te lasae sa pleci cu masina polishata
platind doar spalarea

pentru ca nu ti-au facut contract nimic