| mihela94 a întrebat:

Ce inseamna sofer pe comunitate, face curse doar in tara sau si in in afara tarii?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Face curse doar in afara tarii. Practic stai pe drumuri 3-4 luni doar prin Europa fara sa vii in tara

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Face curse in tara, dupa cum il trimite dispeceratul. Doarme in principal in camion, iar cursele sunt prin toata Europa. Se mai intampla sa ajunga si prin Romania, dar foarte rar.
Stau cate 6 saptamani pe drumuri, sau mai mult, dupa care merg acasa pentru cateva zile. Depinde ce firma i-a angajat, negociaza cu ei pauzele. In rest, lucreaza dupa cum il trimite dispeceratul.

| anonimg a răspuns:

Comunitatea europeană.
Iei marfă din România (orice oraș) și o duci în orice alt oraș din Europa. Ca să nu te întorci gol din străinătate, iei marfă de acolo și o aduci în România. Sau de exemplu iei marfă din Belgia și o duci în Franța; s-a.m.d.
De aici se pot face transporturi:
https://www.bursatransport.com/
Nu toate cursele sunt profitabile. Trebuie știută distanța, traseul, consumul și alte costuri (ex: autostradă), pentru ca să nu se iasă pe pagubă, ci să fie profitabil. Trebuie avut grijă la hoții de motorină. Că te fură în timp ce dormi fără să simți nimic. Sau îți poate tăia prelata. În unele întreprinderi (mai ales în afară) nu poți intra să iei marfa dacă nu ai echipament de protecție (cască, salopete, încălțăminte).