| StefanAndrei99 a întrebat:

Buna ziua!
Dețin un Opel agila, an 2001, Motor 1.2.
De la o vreme am o problema cu ea.
In mers nu se mai accelerează, daca nu o accelerez uneori isi revine dar de cele mai multe ori se opreste, dupa porneste la sfert si cand schimb a 2 a, a 3 a se opreste, se intampla ce v-am povestit.
Am schimbat la ea: alternator, releu de încărcare, bujii, am verificat fisele, am schimbat bobina, clapeta de acceleratie, pompa de benzina de doua ori, am curatat rezervorul, am schimbat filtru de benzina, am curatat conducta tur-retur si tot la fel face.
Am dus-o la toti mecanicii cunoscuți, am dus-o la Bucuresti pe platforma, am pus testerul pe ea de multe ori si ii arata ca totul este Ok, am dus-o si la reprezentanta la Di-Bas si au zis ca nu stiu ce sa-i faca ca nu le apare nicio eroare.
Nu-i mai dau de cap, aveti vreo idee de la ce ar putea fi de face asa in continuare?
Multumesc!

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Verifica conductele de vacuum.
Încearcă sa expui problema pe clubopel, sunt multe șanse sa dai peste cineva care a avut aceleași simptome.

| Krax256 a răspuns:

Pompa de injectie defecta sau cu span/ injectoare cu probleme/ senzor rampa injectie. Ai incercat vreuna din variantele astea? Am avut si eu un renault cu probleme de genul asta si erau cumulativ toate cele 3 de mai sus. La asemenea probleme si vecimea masinii recomand o inlocuire de harb.