| Savu37 a întrebat:

eu fac scoala de șoferi pe Diesel. Cine ma poate ajuta cu o intrebare : de exemplu când bag in marsalier și dau cu spatele procedez in felul următor - apăs ambreiajul, bag in marsalier și dau drumul unor la ambreiaj pana simt punctul unde lucrează și începe mașina sa se miște, iau piciorul ușor după ambreiaj și apoi încep sa accelerez foarte încet. Este corect?

Răspuns Câştigător
| Denis140 a răspuns:

Procedezi in felul urmator: Apesi ambreajul, bagi in mansalier si dai usor drumul la ambreaj pana simti ca pleaca masina, in acelasi timp apesi acceleratia moderat pentru a ajuta sa plece fara sa iti moara motorul.

7 răspunsuri:
| Ssshadow a răspuns:

Daca faci scoala de soferi cred ca ar fi mai intelept sa il intrebi pe instructor, deoarece el este pus acolo sa te invete.

Mi se pare logic.

| sierra1 a răspuns:

Foarte bine procedezi.
NU o ține din ambreaj cum aiurea îți recomandă unii

| Panamax a răspuns:

Cand dai cu spatele nu este nevoie sa apesi acceleratia indiferent ca ai diesel sau benzina.
In caz ca ai un obstacol pe care nu-l vezi daunele vor fi intotdeauna mai mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
dar pe diesel o cam poți ține și doar din ambreiaj

| Țoglă a răspuns:

"și dau drumul unor a ambreiaj pana simt punctul unde lucrează și începe mașina sa se miște, iau piciorul ușor de pe ambreiaj"
Când începe să lucreze motorul, apeși pe accelerație ușor concomitent cu ridicarea piciorului de pe ambreiaj. Nu una după alta.

La diesel se poate și doar cu ambreiajul dacă îl ridici ușor numai în condiția în care roțile sunt drepte.

| Trioda a răspuns:

NU...
mai intai te asiguri..iti iei reperele in oglinzi,iti faci in minte manevrele etc.,nu da viteza deloc.,ca este greu de redresata alinierea. apoi faci manevrele, in timpul efectuarii manevrelor de dat cu spatele, intodeauna te asiguri ca te incadrezi corect, tine ferm volanul si fara jena si frica, fa miscari cat mai mici la directie..mereu consulti oglinzile, reperele etc.tii piciorul pe ambreiaj mai tot timpul, simte masina.gata de a-l actiona,nu turezi motorul,nu ai nevoie de viteza,te uiti in oglinzi sa te incadrezi corect,iti iei reperele si apoi incet slabesti ambreiajul,de regula masina incepe a se misca inapoi,numai cu putina acceleratie,tot timpul ochii sa iti fie intre oglinzi,atent la directia de incadrare,calci amreiajul la refuz, franezi, misti volanul pe loc, apoi dai drumul incet la ambreiaj, iarasi te uiti cum te incadrezi..etc..totul este sa nu te pierzi. happy
Un sfat.,nu te incalta cu pantofi, ghete, ci cu adidasi, tenesi cu talpa subtire sunt cei mai buni, vei simti mai usor pedalele.

Iti urez mult succes! happy

| Denis140 a răspuns:

Procedezi in felul urmator: Apesi ambreajul, bagi in mansalier, dai usor drumul la ambreaj pana simti ca pleaca masina, in acelasi timp cand simiti ca pleaca masina incepi sa ajuti cu aceleratia ( in acelasi timp ce tii ambreajul, o si acelerezi moderat pentru a ajuta-o sa plece fara sa iti moara motorul).