| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna ziua, ieri am avut surpriza neplăcută sa nu-mi mai pornească mașina (Un Seat Toledo III -2007). Mă gândeam că este ceva de la alternator,baterie sau electromotor, când colo pe tester a arătat probleme la injectoare care ar fi rămas blocate. Nu sunt un mare cunoascator in mecanica auto, credeți că este posibil sa se mai întâmple în viitorul apropiat?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Injectoare blocate? Hmmm... Cam ciudat. Sunt doar niște țevi cu o gaură micuță în capăt.
Iar dacă e vorba despre supape... Deja e complicat; ar fi nevoie de demontarea motorului ca să se descopere cauza.

| relian a răspuns:

Injectoare blocate, adica? Testerul ala sau scaner cei ala nu-ti spune ca ai injectoare blocate, deci cine a diagnosticat asa?
Poate ca au calamina la greu depuse pe capul lor, alea trebuie curatate, sau inlocuite cu altele noi.
Cum sa ramina alea blocate.Pai daca se blocheaza e deja dusa acel injector.
Ai spus erau blocate, dar nu ai spus ce ai facut, ori cea facut mecanicu ala sa nu mai fie blocate?
Poate nu venea curent acolo la ele, asa sa vii doara sa povestesti povesti nemuritoare fara codu ce ti-a dat pe testeru ce spui, pistol cu apa laughing
Daca nu s-a schimbat acele injectoare, daca nu s-a facut nimic nicaeri, fii sigur ca problema na disparut.

Inainte sa faci scanarea aia sau testare ce mai este, la bord nu s-a aprins lumina aia Engine?
Daca ai avut probleme la injectoare sigur aveai lumina aia aprinsa.,
Am vazut f multi romanii merg asa cu masinile, au lumina engione aprinsa, dar pentru ei aia conteaza cel mai putin laughing
Aia este cea mai importanta, sa stii de ce este aprinsa, apoi da poti, sau te apuci sa repari, fctie de ce probleme arata acea lumina.

| AmandinaDragan a răspuns:

Daca nu le schimbi se va intampla din nou. Cazanul are totusi 17 ani.