| drowning777 a întrebat:

Buna ziua!

O sa intru direct in detalii. Problema este ca m-am ales cu un motor calat, dupa o prostie monumentala pe un fiat grande punto 1.3 multijet. Acum intrebarea mea este urmatoarea. Pot inlocui motorul 1.3 multijet diesel cu un alt motor? Un alt motor pe grande punto ar fi (1.9 tot diesel sau 1.2 /1.4 benzina ) Rog sa-mi raspunda doar cei care stiu cu siguranta raspunsul corect.
Multumesc anticipat!

P.S: motorul vreau sa-l cumpar chel, adica fara injectoare sau altceva.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti trebuie acte de provenienta pentru motor, sa fie un motor omologat de fabrica pe acea caroserie (ca sa fie omologat cu o simpla identificare, fara alte teste), si sa nu depaseasca cu mult puterea vechiului motor.
Cam asa suna, in mare, cerintele pentru a omologa un motor. Daca nu ma insel, trebuie sa ai factura de la un service autorizat, unde s-a schimbat motorul.
Mai multe detalii afli pe site-ul www.rarom.ro

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca incape intra, sa aiba aceleasi dimensiuni aia conteaza

| drowning777 explică:

Am înțeles, si daca vreau sa-i schimb carburantul pe benzina ce ar mai trebui schimbat in afara de motorul propriu-zis?