| disanut a întrebat:

Buna ziua, TPU! De cati ani este nevoie pentru a conduce un pocket bike de 49cc? Dar unul de 50cc?
Dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu circuli pe drumurile publice atunci poti conduce si fara permis, de ex. locuri virane, camp, curte, drumuri care nu sunt publice, etc.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este nevoie de permis de conducere de categoria AM, se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut scoala de conducere si ai reusit la examinare, respectiv la proba teoretica (sala) si proba practica (parcurgerea unui traseu in poligon).

suntserios
| suntserios a răspuns:

16 ani si permis AM

| disanut explică (pentru Ioandelasal):

Si daca ar fi sa fie undeva neoficial? (ex: padure, gradina, drum de tara etc.)