| BeBeRHv a întrebat:

Buna ziua TPU.
Talonu de la masina este deteriorat la fel si cartea masinii as dori sa le am ca noi.
Care sunt pasii si taxele actuale?
Plus as dori sa-i schimb numere la masina cu unele preferentiale
Ofer Funda pentru cine ma indrumaa corect
Cu ce trebuie sa incep?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Civ-ul e complicat de schimbat. Trebuie sa depui ceva cereri pe la RAR, sa platesti niste taxe, sa publici in monitorul oficial pierderea/ distrugerea lui samd.

Talonul il obtii de la serviciul inmatriculari dupa ce faci o cerere, depui originalul deteriorat, platesti taxa pentru noul certificat si te prezinti cu civ-ul in original si o declaratie pe propria raspundere ca vrei unul nou si cel vechi nu mai e utilizabil.

Schimbarea numerelor nu se poate face decat da ii schimbi proprietarul / judetul.

| BeBeRHv explică (pentru suntserios):

Chiar nu se pot schimba numerele?

| suntserios a răspuns (pentru BeBeRHv):

Eu personal nu stiu modalitate de a schimba numerele din simplu motiv ca asa vrei tu. Trebuie totusi sa intrebi la serviciul de inmatriculari din judetul tau. E posibil sa existe o modalitate totusi.