| ChristinaMihaElla a întrebat:

Ca sa conduc masina tatalui meu imi trebuie procura?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu sa ai alte acte decat permisul de conducere, cartea de identitate a ta si actele masinii (carte de identitate a masinii si certificatul de inmatriculare).
In schimb este bine sa ai un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) pentru a nu avea probleme daca esti oprita de politie, in sensul de a nu fi tinuta pana se verifica faptul ca tatal tau ti-a incredintat masina.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista vreo prevedere legala care sa iti interzica sa conduci o masina care nu iti apartine. Cat timp ai cheia masinii se prezuma ca ai si acordul proprietarului, pana la proba contrarie.
Bineinteles ca poti da si peste un politist care isi intelege gresit misiunea, dar mai des dai peste ziarisit de acest gen.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru a conduce masina in tara, nu, nu ai nevoie de procura. Daca doresti sa parasesti tara cu acea masina, ai nevoie de o procura de imputernicire.
La controlul politiei, nu vor intreba nimic, atat timp cat e clar ca sunteti rude, si locuiti in acelasi domiciliu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cheiea masinii si talonul.

| AtomiX a răspuns:

Nu, doar carnet de conducere, evident. si actele masinii. Daca voiai sa o vinzi sau ceva, atunci iti trebuia.

| ChristinaMihaElla explică (pentru AtomiX):

Asta i-am spus si eu mamei, dar ea chipurile a vazut la stiri ca de acum inainte daca te opreste politia trebuie sa ai procura sa nu cumva sa zica ca ai luat-o fara ca parintii sa stie...

| AtomiX a răspuns (pentru ChristinaMihaElla):

Nu cred, in legea care este acum in vigoare, poti conduce chiar daca pe talon este alt proprietar, daca pe spatele talonlui (unde scrie instrainat.) nu scrie nimic, nu ai nici o problema. Si masina mea are ca proprietar pe altcineva, dar asta nu inseamna ca trebuie sa iau tot felul de foi dupa mine, am talonul, asigurarea etc..pe talon nu scrie nimic pe spate, deci nu e instrainata, sau sa expire termenul de instrainare, nu e nici o problema. Daca in caz iti ia politia talonul masinii, atunci mi se pare ca doar cel inscris pe talon il poate recupera.

| CrissuMv a răspuns:

Carnetul de conducere, si actele masinii.

| ChristinaMihaElla explică:

Multumesc mult tuturor pentru informatii!