| Winners10 a întrebat:

Cam cat castiga la o masina cei care cumpara de prin afara si le revand in Romania?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde. Uneori 200 de euro e o suma decenta, se intamola uneori sa iasa si pe pierdere.
Cea mai profitabila tranzactie pe care o stiu eu i-a adus vanzatorului 18.000 de euro. Si nu o consider țeapă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat de mare e teapa pe care vor sa o traga. La o vanzare corecta scoata pana in 500euro

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Numai ei stiu. Fara 400€ pentru fiecare, nu cred ca se baga. Samsarii de nivel mediu aduc masini gasite de oamenii lor din acele tari, le cosmetizeaza, mai fac mici revizii si le vand in targuri la pretul pietii.
Samsarii de ocazie sau de nivel slab, aduc cate o masina mai obosita de afara, o aspira, circula cu ea putin cu numere rosii, si incearca sa o vanda cu cativa bani in plus.
La nivel inalt sunt dealerii autorizati, care lucreaza mai ales la comanda, cauta masini ceva mai intretinute, fac si ei revizie + cosmetizare, apoi le vand la un pret putin peste pretul pietii cu ceva garantie. Astia probabil au un adaos fix, in functie si de lucrarile efectuate.