| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, voi ati obsevat ca in Romania nu prea sunt locuri de munca?
Multi absolventi de la univesitatea, in care eu studiez pleaca in afara Romaniei.
Ei spun ca acolo castiga mai bine, decat ar castiga in Romania.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant dar angajatorii vor cu vechime. Studentii nu au si firma nu se ocupa sa le ofere training (pregatire la locul de munca) apoi se plang ca e rea treaba in tara (de sefi zic). In schimb strainii le ofera facilitati salarii bune si ii tine pentru ca stie despre romani cum sant harnici muncitori, altii hoti si violenti. Aia cu facultate nu

| sweetys a răspuns:

Problema este următoarea. Angajatorul vrea vechime, iar studrntul(proaspăt absolvent) cu vechime 0 vrea salariu de director. Locuri de munca sunt dar potențialii angajați nu accepta salariu care i se atribuie în funcție de vechime. Eu un an am stat pe salariul minim pe economie ca necalificat. Iar mirajul salariului mai mare din alte tari ii prinde pe mulți. Ei nu se gândesc ce chirie plătesc și cât costa produsele alimentare de baza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faptul ca salariile in afara sunt mai mari nu inseamna ca nu sunt lucri de munca la noi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da da. Exact asta zice si bunicul.

| Catrice a răspuns:

Extraordinar, ți-a luat mulți ani sa faci studiul asta?
Sau abia acum ai citit statisticile făcute de ani de zile referitoare la șomeri și ai decis sa ne împărtășești si nouă din cultura ta?
Compari tarile dezvoltate cu România... mișto ce sa zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am observat. Orice job ai avea in Romania, nu e platit mai bine decat in strainatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar si traiul in strainatate e mai scump, desigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu face nimeni nimic in tara asta din cauza la taxe si la salarii. Daca vrei sa iti faci o firma, vreo 90% iti ia statul, uneori nici nu castigi destul cat sa acopere cheltuielile. Preturile sunt mari, salariile sunt mici.
Chiar trebuie sa mentionez ca si in tarile din orientu mijlociu este la fel ca aici, diferenta este ca preturile acolo sunt de 10 ori mai mici, dar acolo exista si lucruri care se vand foarte scump (asemenea luxuritati nu exista aici). Conteaza posibilitatile, nimeni nu vrea sa ia 500 de euro in Romania, prefera sa ia 5, 000 intr-o tara din vestu europei. Si cu salariile astea, tot avem preturi imense pentru "gunoaie". In tarile alea, un arhitect, designer castiga chiar si milioane (in euro). Sunt tari alese, din unele tari fuge lumea sa le faca pe altele "preferate".

| TFL a răspuns:

Te contrazic, de fapt sunt destule dar extrem de prost platite laughing))

| StrongHeart a răspuns (pentru TFL):

Exact

| AnastasiaK a răspuns (pentru TFL):

Mie mi se pare ca sunt platite proportional cu nivelul de cunostinte (si nivelul tarii, bineînțeles). Nu poti sa ai pretentii de salariu mare cand nu stii sa faci nimic.

| TFL a răspuns:

Salariu motivant cu ture de noapte si sambete la un total de 1700 de ron tot ce isi poate dori un sclav

| Kajun a răspuns:

Pleacă mulți pentru că majoritatea locurilor de muncă din Romania sunt plătite prost.
Lucrează în străinătate, după vin in Romania își cumpăra o casă, o mașină și după pleacă din nou, de ce? Pentru că în România nu poți face lucrurile astea cu salarii de cacao.