| george0Mihai a întrebat:

Cam cat pot merge fara sa afecteze grav motorul dupa ce mi sa aprins in bord semnul de la gaze. ( la tester mi-a spus cai de vina sonda lambda )?

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Teoretic nu iti afecteaza deloc motorul daca mergi cu ea pe benzina nu pe gaz practic pe gaz nu ar fi bine sa mai mergi mai mult de 300-400 km maxim desii indicat este sa nu mai mergi deloc!

regis
| regis a răspuns:

Daca tii la catalizator, nu e indicat sa mergi prea mult asa, in schimb motorul in sine nu este afectat. Dar atentie, decat sa circuli cu sonda lambda defecta, mai bine ii scoti mufa, motorul va functiona in regim de avarie (mai concret cu un amestec presetat) dar nu te vei trezi cu consumuri astronomice. Sonda lambda este direct responsabila de compozitia amestecului benzina-aer, iar defecta fiind de obicei suplimenteaza semnificativ cantitatea de benzina. Un litru doi in plus nu sunt o problema, dar poti ajunge usor la dublarea consumului.

| Silviu_1540 a răspuns:

Ai face bine sa nu mergi mai departe daca vezi ca sa aprins eculetul cel ros, sfatul meu este sa te intorci spre casa, si apropoo, sonda nu cred ca ar avea vreo problema, mai bine te-ai duce la un sevis privat. Ai putea gripa motoru! Succes