| George12356456 a întrebat:

Daca motorul merge bine rece iar cald se ingatuie si da rateuri, poate fi din sonda lambda?

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

NU,sonda aia n-are nici o legatura cu rateuri si ingatuie ce zici tu, cred ca ai vrut sa spui de fapt gatuie sau se ineaca, in sf, deci n-are nici o legatura cu sonda.

| George12356456 explică (pentru relian):

Si ce ar putea sa fie? Bujiile sunt noi, bobina noua, fise noi, clapeta curatata, filtru nou de aer... din alimentare nu are cum deoarece face la fel si pe gpl si pe benzina ( revizie facuta la gpl ).

| relian a răspuns:

Scaneaza masina.sau pune testeru cum zic romanii si trebuie sa ai ceva coduri daca face cum spui.Lumina aia check engine e aprinsa?

| George12356456 explică (pentru relian):

Nu este niciun martor aprins.

| relian a răspuns (pentru George12356456):

Poate de la aprindere e ceva, daca alimentarea e buna.Mai verifica aprinderea

| George12356456 explică (pentru relian):

Bujii noi, bobina noua, fise noi...ce ar mai fi de verificat?

| relian a răspuns (pentru George12356456):

Daca masina face cum spui tu ar trebuie sa se aprinda ceva la bord, nu are cum, ar fi trebuie sa apara check engine ala.In sf pune oricum testeru ala pe masina ca uneori apar coduri si fara sa apara check engine stiu asta sigur, mi s-a intamplat si mie.
De unde stii ca alimentarea e buna? La alimentarea pe benzina ai pompa in rezervor, asta o poti verifica tu singur f usor. Apoi ai o alta pompa de presiune, un regulator si injectoare.Ai verificat toate astea sis bune? Pompa din rezervor, vezi unde ai furtunu acolo deasupra pe la motor scoate-l tinel intr-un borcan ceva si pune doara contactu, ar trebuie sa vina benzina asa cum ai da drumu la robinet incet la apa, asa ar trebuie sa vina benzina.Injectoarele lucreaza toate? Sunt mecanici care stiu daca ating un injector cu mana de lucreaza sau nu, se simt pulsurile alea cand baga benzina. Daca se gatuie si cum zici sigur nu arde ceva acolo, ca urmare ori alimentarea nu-i vine benzina, ori daca vine nu arde intr-un cilindru sau poate doi.Sonda aia cum am spus n-are legatura poti s-o scoti de tot si masina merge n-are treaba, de asta te asigur am facut eu asa ceva, deci nu zic din auzite.
Nu stiu asa pe nevazute sa zic are aia.Duo si tu la un mecanic care se pricepe, asa stai cu ea si nu rezolvi nimic.
Treb sa verifici fiecare fisa de aia daca da scanteie, stiu ca ai zis ai pus noi totu dara vine pe ele curent, adica toate dau scanteie? Daca pui ceva nou nu te astepta gata s-a rezolvat problema.Treb sa si le verifici daca si functioneaza, alea primesc curent de undeva, deci trebuie sa verifici fiecare fisa daca duce scanteie la bujii.E ca si la ce sa zic un calculator il bagi in priza e nou si nu functioneaza.Pai e nou dal la jalea o sa zici laughing e nou dara are curent la priza aia laughing Bine zic si eu pentru ca tu nai zis ca ai verificat ai zis doara cai schimbat alea noi.O sa intreb pe aici un mecanic bun sa vad ce idee are asa pe nevazute. Dara zi-mi ce masina ai, ce motor sa stiu ce sa-i zic.Nui vorba ca vreau sa te ajut,dara si eu stii cum e asa singur nu prea ai chef sa inveti ceva, deci is si eu curios, mai aflu una alta, de aia intru pe aici.Ok daca e lasa un mesaj ce masina si ce an macar, conteaza anul si modelu, ala cunoaste masinile astea vechi ca pe buzunarele lui laughing

| George12356456 explică (pentru relian):

Mersi mult pentru timpul acordat. Este vorba despre audi a4 b5 (1.6 benzina, cod motor AHL, an fabr. 1998). Eu am gpl omologat pe masina si are injectoare separate (am facut revizia la gpl). Ea are aceleasi simptome si pe gpl si pe benzina, deci nu are cum sa fie din alimentare parerea mea. Cat despre aprindere. De ce nu face asa si rece?