| anonim_4396 a întrebat:

Cand mergi la scoala de soferi sa dai permisul de masina care este categoria?

A, B, C, D sau E?

Vreau sa fac chestionare pe telefon si nu stiu care categorie trebuie sa o aleg penttu masina.

Răspuns Câştigător
| Ievi a răspuns:

Depinde pentru ce auto-vehicul.
Pentru Scutere, Motociclete si Motoscutere s-a.m.d. este AM, A1, A2, si A.
Pentru masina normala este categoria B + remorca BE
Pentru Camioane este C + remorca CE
Iar ultima pentru Autobuzuri sau alte mijloace de transport in comun este D-ul.
Mai multe aici: http://www.autogeneral.ro/categoria-c.html
Sper ca te-am lamurit catusi de putin. Funda daca te-am ajutat. :D

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru autoturisme normale (de la Polo pana la Mercedes S-class), categoria este B.
Dar citeste legislatia, ca nu ai nici o sansa altfel.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Depinde pentru ce fel de autovehicol vrei sa optii permisul

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cum vrei sa rezolvi chestionare când tu n-ai habar nici macar de categorie? Deci mai mult ca sigur nu te-ai atins de carte.

| Claxon987 a răspuns:

Mai bine nu face nicio scoala ca daca nici macar atat nu stii, e grav. Nu o sa treci de sala in conditiile astea, cheltui banii degeaba

| MolnarAndrei2016 a răspuns:

Du-te dracu nu lua carnetul ia-ti o bicicleta nu mai poluati pls funda