| coltrea a întrebat:

Capota masinii este doar partea metalica de deasupra motorului sau intregul invelis de tabla de pe masina?

5 răspunsuri:
| dewoo a răspuns:

Capota este partea metalica de deasupra motorului nu intregul invelis de tabla, partea metalica(acoperis) se numeste plafonwinking

leonardk
| leonardk a răspuns:

Partea de deasupra motorului este capota. Intreg ansamblul se numeste caroserie.

| covexrobu a răspuns:

Stii care e ideea principala aici multi nestiutorii zic capota la orice bucata de metal de pe masina de exemplu si la partea care de deschide de la portbagaj de la o berlina ei o numesc capota. si plafonul este numit tot capota pentru ca asa zice unul sau altul dar de obicei capota este partea care se deschidea deasupra motorului.

| csintalan a răspuns:

.prima varianta,.

| andi a răspuns:

Eu uneori raman fara acoperis... spun capota de la decapotare, intelegi?