| jackie12345 a întrebat:

Este normal sa fie capota mașinii foarte fierbinte?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Daca motorul nu se supra incalzeste peste 90 grade, daca antigelul este curat si in limitele normale in borcanul sau, daca electroventilatorul functioneaza (oricum iti dai seama ca functioneaza daca motorul nu urca peste 90 grade la drum relativ scurt) atunci este un lucru normal ca capota sa fie fierbinte.
La unele se incalzeste mai tare la altele mai putin, depinde si ce sisteme de racire au de fabrica si asa mai departe.
Sunt masini venite de la drumuri lungi care cand treci pe langa ele simti o fierbinteala, o pala de vant cald daca intelegi.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vara e normal de la caldura

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu? Mai ales pe caldura asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E cald afară și se cumulează.

| Sofer a răspuns:

Motorul se încălzește pana la 90 grade și e normal ca să fie puțin fierbinte capota. Ce mașina?

| jackie12345 explică (pentru Sofer):

Skoda fabia 1.2 HTP