| Radu_8119 a întrebat:

Care ar fi cauzele pentru care masina consuma destul de mult ulei? Este vorba de un golf 4 1.4 16v, completez uleiul cam o data la 2 zile, fara sa fac drumuri prea lungi, undeva la 40-50 km pe zi, maxim. Il completez in fiecare zi pentru a-l tine undeva la mijlocul zonelor MIN-MAX, nu il las sa coboare mai mult. Masina a fost verificata in service si de cei de catre RAR, mi s-a spus ca totul functioneaza asa cum trebuie si ca nu sunt probleme. Vreau sa fac cat de curand schimbul de ulei pentru ca n-a mai fost schimbat de foarte mult timp, nu pot sa spun cat timp dar e vorba de cativa ani nefiind folosita (masina a fost cumparata recent), credeti ca asta poate fii problema?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Motoarele 1.4 16V sunt extrem de proaste, toate consuma ulei, mai mult sau mai putin
2. Uleiul se schimba anual, sau la 10.000-15.000km; ceea ce faci tu se cheama moartea motorului
3. Cand uleiul e uzat, motorul il consuma mai repede. Valabil la toate motoarele pe benzina cu putina uzura.
4. Dupa ce rezolvi ce am scris mai sus, daca tot consuma mult ulei, cauze pot fi multe. De la epurator infundat, pana la ghiduri supape sau segmenti.