| anonimusss12 a întrebat:

Salutare TPU Am un VW polo 1.6 benzina an 98 Cumparat de curand de la un prieten Acesta i-a facut schimbul de ulei recent ( am fost cu el ) Si acum la vreo 3 luni am cumparat eu masina si am observat ca nivelul de ulei este minim... Nu mai stie ce ulei a folosit sa completez si eu Ce ma sfatuiti sa folosesc

1 răspuns:
| xerxes1 a răspuns:

Daca in 3 luni a papat un litru poti sa-i pui orice.
Cumpara un 10W40 ieftin sa-l ai la indemana.
Recent am folosit Divinol 5w30si in 12.000 a papat 0.4l.
Cu Castrol 5w30 papa 1.5 litri cu Mobil one 5W30 papa 1 litru.
Deci conteaza si marca uleiului.Acum o sa merg doar pe Divinol.Acelasi stil de condus. Motor vag pe benzina.