| rotrezestete a întrebat:

Care e diferenta dintre un tren accelerat si un tren rapid?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teoretic rapidul opreste in mai putine statii decat acceleratul, ajungand astfel mai repede la destinatie. Cum traim insa in tara tuturor posibilitatilor, se intampla uneori ca acceleratul sa parcurga intr-un timp mai scurt aceeasi distanta. Ca sa nu mai vorbesc de situatia in care un tren este in plin sezon rapid, iar in extrasezon accelerat. Nu stiu daca se mai practica, dar ani de zile se intampla acest lucru cu acceleratul Arad-Constanta, care vara era transformat in rapid, fara a se schimba nimic altceva decat pretul biletului.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Diferenta este, in primul rand, viteza cu care circula [acceleratul 67 km/h si rapidul 85 km/h], pretul biletelor de calatorie, confortul. Trenurile rapide circula numai cu rezervare de locuri, au aer conditionat, toalete ecologice si garnituri mai moderne decat acceleratele.

| Sound_9139 a răspuns:

Nu stiu diferenta stiu doar asemanarea amandoua merg incet!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trenurile rapide merg cu viteza mai mare fata de cele accelerate.