| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Care e diferența dintre tren accelerat și tren personal?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Nu mai exista tren Accelerat si Personal. Aceasta categorisire era in trecut.
Trenul Personal mergea mai incet si oprea in toate gările si haltele chiar si in cele de la sate.
Trenul Accelerat nu oprea in toate gările, ci doar in cele ale oraselor.
Mai exista si trenul Rapid care oprea in si mai putine gari, ajungand astfel cel mai repede la destinatie.
Pretul si confortul erau cele mai scazute la trenul personal si cele mai ridicate la trenul rapid.
Aceste denumiri s-au schimbat in anul 2011.
Personalul a devenit Regio.
Acceleratul si Rapidul au devenit InterRegio.
A existat si categoria trenului InterCity care oprea doar in orasele mari, aparuta din 1995 si care si-a pastrat denumirea in 2011 dar aceasta categorie a fost scoasa in 2015 pe motiv ca nu se indeplineau condițiile de viteza cerute de legislatia europeana pentru acest tip de trenuri.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Serios,si daca vreau sa merg pana la un sat cu ce tren merg?

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Cu un tren Regio. Sau iei autobuzul din gara in care te lasa trenul InterRegio.

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

Cu codreanu

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

Ma asteapta mandrele in statile de gara si nu am cum sa ajung la ele, asta e tragedie

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Cu microbuzul, daca există.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu mai e asa. Acum e regio si inter regio regionalul unu are parcurs mai lung si celalalt ruta scurta. Acceleratu avea mai putine statii unde oprea si personalu pierdea mai mult timp pentru ca oprea mai des.

| ywar a răspuns:

Nu mai e de actualitate, au disparut. Acum la putere sunt interregio- vechiile accelerat, rapid, regio - vechiul personal. Au disparut chiar si intercity si euronight. Nu le-am mai vazut pe schema.