| irinafatatrista a întrebat:

Care e diferenta intre caseta de directie mecanica si cea (normala)?
Cea normala e cu servodirectie (adica acel ulei)?
Si cea mecanica e gen (ca la dacia 1300), adica fara servo directie?
Sau nu se cheama asa si gresesc eu.
Lamuriti-ma.
P. S. Nu e contul meu.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~caseta de directie mecanica si cea (normala)? Cea normala e cu servodirectie~

mai nou servo e electrică, nu cu ulei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casetele de directie mecanice (fara servo) necesita sa pui masina in miscare daca vrei sa virezi mai mult, efectiv misti mult mai greu volanul cand faci manevre pe loc, in schimb la cele cu servo, electrice smad, poti misca volanul pe loc mult mai usor, insa nu este recomandat sa iei maxim stanga sau dreapta pe loc de mai multe ori.