| FurtunaDiesel a întrebat:

Care este diametrul unei roti de Tico? Nu ma intereseaza janta ci roata cu tot cu balon fiindca jantele in original stiu ca sunt pe 12!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Zice-se ca anvelopele potrivite ar fi 155/70 SR 12.
Asta inseamna ca inaltimea anvelopei (talonul) va fi 155 mm *70%=108.5 mm.
Janta fiind de 12 inch, ar insemna ca are diametrul de 304.8 mm. Adaugand talonul anvelopei, rezulta ca diametrul total al rotii va fi de 304.8+2x108.5 = 521.8 mm.

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel explică:

Multumesc frumos asta stiam si eu dar daca as avea un Tico as verifica. Ma intereseaza pentru niste fise care trebuiesc completate nu pentru masina!

| FurtunaDiesel explică:

Ok multumesc mult. Era de ajuns sa spui 155/70 SR 12! Oricum apreciez ca te-ai chinuit sa explici!

| FurtunaDiesel explică:

Ok multumesc mult. Era de ajuns sa spui 155 / 70 SR 12! Oricum apreciez ca te-ai chinuit sa explici!

| tyty_1709 a răspuns:

Verifica pe talonul masini reperul pneului si te lamuresti