| anonim_4396 a întrebat:

Care este ordinea schimbarii unei curele de transmisie la un motor?
As dori o schema

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de motor. In principiu se detensioneaza rola de intindere, moment in care cureaua veche se poate lua jos. Se monteaza cureaua noua respectand traseul celei vechi si se elibereaza rola intinzatoare.
Schite nu iti poate oferi nimeni daca nu mentionezi exact tipul motorului. Chiar si asa, traseul mai difera, in functie de dotarile masinii (de exemplu in cazul climei, compresorul fiind de obicei antrenat de aceeasi curea).

Stefan
| Stefan a răspuns:

Te rog fii dragut si spune ce marca este masina ta, daca este pe benzina sau motorina si anul de fabricatie. Sunt multe situatii in care este necesar sa apelezi la un atelier de reparatii auto care raspunde de interventia respectiva.

| jocnecurat a răspuns:

Cureaua de distributie? aliniezi fuliile de la came si arborele cotit la punctele de reper, o detensionezi, o dai jos, schimbi pompa de apa daca pompa este invartita de curea, pui cureaua noua, o tensionezi, invarti motorul manual folosind o tubulara pusa pe arborele cotit, faci 1-2 ture si te asiguri ca punctele de reper se aliniaza de fiecare data.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai sigura solutie este sa apelezi laun atelier de specialitate, nu este o treaba de amator.