| Creax a întrebat:

Care este viteza maximă pe care o atinge o Dacia Lăstun?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

70 pe ora lua lastunul http://ro.wikipedia.org/wiki/Dacia_L%C4%83stun dar romanii mai umblau pe la ea ca sa concureze cu masinile rusesti care ajungeau pe la 80 pentru ca era totul mecanic, se faceau usor modificari!

| a1doru a răspuns:

70km/h. 35 la dus, si 35 la intors! rolling on the floor rolling on the floor

| onasis1961 a răspuns:

Poate ajută:
Conceptul inițial prevedea un autoturism economic pentru transportul urban cu o capacitate maximă de 2+2 persoane (2 adulți și 2 copii), un consum mic de până la 3 litri/100 km și o viteză maximă de 70 km/h. Motorul în patru timpi care echipa modelul Lăstun avea 2 cilindri paraleli verticali, 499 cc, 22, 5 CP și un consum de 3, 3 l/100 km în regim constant, respectiv de 4, 5 l/100 km în ciclu urban.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca ar atinge 70 km/h, probabil ca atunci ii face motorul ca la un avion supersonic gata sa decoleze. Sau in cel mai rau caz, trosneste din toate balamalele si pare ca se dezmembreaza.