| revelatia2003 a întrebat:

Care este viteza maxima pe care o poate atinge un Trabant?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In bord are 120. Daca masina e noua si amestecul carburant e facut cum trebuie, se poate merge cu 100. Eu n-am mers cu el mai repede de atat, pentru ca incepea sa dardaie.
Dar, cum Trabant nu e o masina sport, poti sa ajungi exact in acelasi loc si daca mergi cu 80-90 km/h.
Tot ce ti-am spus e valabil pentru Trabanturile cu motorul original.

20 răspunsuri:
| SunRise2012 a răspuns:

| 12alex12 a răspuns:

50km/h dar depinde funda?

| Andreyyw a răspuns:

Cred ca undeva pe la 80 km/h daca nu se dezmebreaza

| WeeD a răspuns:

Maxim 60 cred. Daca da peste ii sar rotile laughing (nici chiar asa).

| TeoPT a răspuns:

Depinde numai de cât de înclinată e strada. laughing

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru TeoPT):

Mi-ai facut seara mai frumoasa laughing

Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu am vazut in Germania Democrata, in 1988, pe autostrazile lor Trabant mergand cu 110 km /ora. Cu benzina, uleiul si soselele lor!

| aius a răspuns:

Intre 110-130 de km/h depinde de motor funda

| FurtunaDiesel a răspuns:

La cursa colectionarilor am cumparat un Trabant. Stock mi-a prins 127 km/h pe sosea si 131.3 pe tester fara vant din fata. Dupa modificari a ajuns la 181 si in final am castigat cursa doar ca geamurile au cazut in usa. Alt problema nu am avut cu el. Deci fara modificari pe la 125-130 km/h cu benzina buna!

| miki12 a răspuns:

Pana in 100 km/h cred nu sunt sigur

| Dumnezău a răspuns:

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Avea motor de Golf, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TeoPT):

laughing bună asta!

| a1doru a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Si marmotarolling on the floorrolling on the floor

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru a1doru):

Eu zic sa raspundeti la Hobbies & Pets nu la Auto & Moto ca nu aveti nici cele mai elementare cunostinte astia cu comentariile deplasate si... nu cred ca e cazul sa va faceti de ras pe gratis. Dar in fond e treaba voastra. Trabantu a participat la Dakar in `79 si `80 si voi faceti comentarii ca nu prinde atat. Daca il modifica ingineri din afara nu noi, unii cu scoli prin Germania sau Canada ajunge si in 200 stai tu linistit. Ajungea Renault 12 Gordini la 180 prin `75 cu tehnologiile de atunci, dar cu cele de acum... nici nu se mai pune probleme.

P.S.
Nu mai dormiti fara botosei in picioare ca faceti urat dimineata!

| a1doru a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Vezi sa nu te infoi prea tare ca pocnesti. povestile tale le poti tine pentru novici nu pentru unu ca mine care iti da lectii de mecanica. spre deosebire de tine eu nu vorbesc ''din auzite''rolling on the floor

| Angel0 a răspuns:

In cadere libera se stabilizeaza pe la 200Km/h.Viteza este atinsă atunci când rezistenţa aerului egalează forţa gravitaţională.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru a1doru):

Dar tu nu vorbesti din auzite, vorbesti degeaba laughing comenteaza singur ca deja ai incepu sa exagerezi cu ce stii tu. Daca esti asa bun, hai sa luam doua masini de care vrei tu, le facem bucati si vedem cine le asambleaza primul, dar cine pierde lasa cheile pe masa si pleaca acasa cu tramvaiu. E bine?

| a1doru a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Am mai auzit eu placa asta de la tine.e la fel cu ''in '80 nici nu ajunsesera motocicletele japoneze in europa''. asta mi-o spuneai mie care ti-am spus ca iti demonstrez, cu acte, ce motoare japoneze aveam[si inca le mai am] eu prin anii aia.rolling on the floor

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru a1doru):

Asa o fi ca prea o zici cu foc yawn yawn yawn