| Daniel447 a întrebat:

Care sunt pasi pe care trebuie sa ii faci atunci cand vrei sa OPRESTI masina si apoi sa IESI din ea? Semnalizezi dreapta - tragi pe dreapta - parchezi (apesi pe ambreiaj pana la podea + frana) - iei piciorul de pe pedale - scoti din viteza - opresi motorul - pui frana de mana - iti dai jos centura de siguranta... Asta e ordinea? Am omis vreo etapa?

P.S. Mi-a zis instructorul astazi etapele pe finalul sedintei dar nu mi le mai amintesc prea bine...

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iei piciorul de pe pedale si apoi scoti din viteza pentru ca masina se duce dracului.

scoti din viteza, tragi frana de mana si abia apoi poti ridica picioarele de pe pedale.

in practica sa nu lasi niciodata masina scoasa din viteza, poate oricand sa o ia la vale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai te asiguri ca nu vei opri intr-o zona unde oprirea este interzisa sau cu 50 m inaintea sau dupa trecerea de pietoni si inainte sau dupa intersectie.
Apoi faci pasii care i-ai specificat tu. Insa ideea e - nu trebuie sa tii minte totul asa, matematic - trebuie sa stii ca vehiculul, asa cum il lasi tu parcat, este asigurat si nu reprezinta un pericol.

| mihayy124 a răspuns:

Da, inainte de a lua piciorul de pe pedale scoti masina din viteza si tragi frana de mana. Opresti masina. Dai jos centura. Si poti pleca