| conrob a întrebat:

Ca sa pornesti masina care sunt etapele? Prima data semnalizezi, contactul cu cheia, apesi ambreiaj iar apoi introduci viteza 1 apoi acceleratie si dai drumul la ambreiaj?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Urci, iti pui centura, bagi cheia in contact, o pui la punctul neutru, calci ambreajul, pornesti motorul, aprinzi luminile daca e nevoie, te asiguri ca totul e ok (in bord), apoi semnalizezi, bagi treapta 1 sau R, dupa caz, te asiguri si incepi sa dai drumul ambreajului.
Asta ar fi cam prima lectie (de conducere) la scoala de soferi.

| raluk27 a răspuns:

Apesi ambreiajul, o lași pe liber, pornesti motorul, bagi a 1-a, semnalizezi, te asiguri si pleci.
De ce sa semnalizezi inainte sa pornești motorul?

| KillaNoFilla a răspuns:

Prima data e SOC(scaun,glinzi, centura). Puni in neutru, Pornesti motorul, Daca e panta apesi frana(sa nu fuga) si de aici nu prea mai conteaza ordinea doar sa te asiguri la sfarsit, semnalizezi bagi in a 1 ea,(cu ambreajul pus)verifici bordul, frana de mana, te asiguri si lasi de ambreaj(daca e panta lasi si de frana rapid apasand aceleratia putin).

| Pendek a răspuns:

Reglezi scaunul in asa fel incat sa ai o curbura a piciorului(nu ascutit la genunchi cand ridici piciorul de pe ambreiaj), oglinzile sa fie reglate in asa fel incat sa vezi aripa de deasupra rotii spate si rama de mijloc a geamurilor intre portiere apoi centura. Apesi ambreiaj si din treapta/viteza 1 pui pe neutru, bagi cheia rulezi pana la 1 care inseamna sistemul electric (bateria), apoi rulezi cheia la 2, se aprind martorii de bord si trebuie sa astepti pana se sting toti martorii pana raman aprinsi doar doi cel de baterie in stanga si cel de ulei de regula in dreapta, apesi ambreiaj si rulezi cheia la 3 unde mentii pana nu mai auzi ''inecatul'' ci doar motorul. Dupa pornire, apesi ambreiajul, bagi treapta 1, apesi acceleratia pana la turatia 2000 maxim 3000 si ridici piciorul usor de pe ambreiaj.

| AndreeaAlinaMariaIoana a răspuns:

Scoti din viteza, contact si pornesti masina, bagi in viteza 1, semnalizezi si dai drumul usor la ambreaj