| T0X1kSkuLL a întrebat:

Cat costa taxa anuala pentru euro 2, 97-2000?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

P.S.: Timbrul de mediu se plateste o singura data pentru fiecare masina, la inmatriculare. Daca masina are deja timbrul de mediu platit (sau o alta forma a taxei de poluare), iar masina se vinde unei alte persoane, nu se mai achita aceasta taxa.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxa anuala?
Fii mai clar, te referi la impozitul anual pe masini, la timbrul de mediu sau la ce?
Daca spui exact ce vrei atunci o sa-ti dau un raspuns concret.

| NotoriusBIG a răspuns:

Tu intrebi de impozit sau de taxa de inmatriculare? Fii mai explicit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti calculezi singurel aici https://static.anaf.ro/......_2016.html

Ca nu aveam de unde ghici noi ce motor, ce emisii are masina samd?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu exista nici o taxa anuala pentru masini, care sa se calculeze in functie de norma de poluare, sau de vechimea masinii.
Singura taxa care tine cont de aceste criterii este timbrul de mediu, care se poate calcula pe site-ul ANAF, ti-a dat colegul 'suntserios' adresa calculatorului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

P.S.: Timbrul de mediu se plateste o singura data pentru fiecare masina, la inmatriculare. Daca masina are deja timbrul de mediu platit (sau o alta forma a taxei de poluare), iar masina se vinde unei alte persoane, nu se mai achita aceasta taxa.

| Georgian_Adi_1998 a răspuns:

Diesel sau benzina?