| Y 2 J a întrebat:

Cat dureaza inmatricularea unei masini/motociclete? Doresc sa cumpar din Romania si sa le inscriu pe numele meu si nr de inmatriculare alese de mine? Fundita!

Răspuns Câştigător
| Maria46854213 a răspuns:

1. treci pe la RAR - eu m-am dus in iasi fara programare, a costat cam 12 ron, dureaza 10-30 min in functie de aglomeratie.
2. Taxa certificat inmatriculare - o platesti la CEC- 30 sau 50 ron,
3. Apoi mergi la financiar si completezi o fisa prin care te iau in evidenta. Impozitul poti sa il platesti si mai tarziu. Aici inca 50 ron. +2ron
4. Mergi la finante �si iti calculeaza taxa de poluare.
5. Mergi la Politie cu actele- 45 ron costa numerele - plus 40 daca vrei pereferential. Preferential dureaza 7 zile. Mie nu mi-a trebuit dosar, cu toate ca aveam si plic si cu sina.

Trebuie inmatriculata �in orasul in care ai adresa pe buletin.
Sunt in preajma sediilor de politie/finante Xerox-uri care iti fac dosarul complet - te costa 10 ron, si ai toate copiile, cererile completete, raspunsuri la intrebari.
Sa ai toate actele masinii in original la tine, si sa iti faci si copii, pentru ca ai nevoie.
Sper ca nu am uitat nimic, preturile s-ar putea sa se fi schimbat de acum 2 luni.
Totul se poate rezolva intr-o dimineata pana in ora 12

3 răspunsuri:
| laurentiu a răspuns:

Daca ai actele in regula la masina si vrei sa inmatriculezi o masina dureaza de regula 2 ore sa-ti dea numerele de inmatriculare.
ca sa ai ce numere vrei tu trebuie sa platesti o diferenta de 40 de lei.
iar pentru cele la intamplare decat 40 de lei!
fundizta?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apx. 2 saptamani

| Aura a răspuns:

Din cate stiam eu, dureaza in jur de 1 saptamana, 2 saptamani, daca vrei numere alese de tine happy