| anonim_4396 a întrebat:

Cate valve are un renault?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Are o gramada de valve, asa cum spune @cosmin, patru are numai la roti. Daca te referi la numarul de supape ale motorului, trebuie sa spui exact motorizarea, in general sunt 2 sau 4 pe fiecare cilindru, dar difera pe acelasi model, in functie de tipul motorului.

| covexrobu a răspuns:

Pai poate sa aiba 8 sau 16 sau poate sa aiba chiar mai multe pentru ca exista si Renault Magnum care are 8 cilindri si 32 de valve.

| AlexBitza a răspuns:

Pai depinde de model, dar am vazut renault si cu 16 valve(un symbol 1. 4)

| cosmin_2318 a răspuns:

Depinde ce valce si ce renault
valve de presiune sau valve la motor?
de ex la motor un renault laguna are 16 valve de presiune 4 adica la rotihappypneuri