| ioniiiiiM a întrebat:

Caut cuvinte in care sa se termine in -oaica funda cele mai multe cuvinte

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Buna.

Cuvinte care se termina in '- oaica':
ursoaica
tigroaica
lupoaica
frantuzoaica
chinezoaica
unguroaica

Sper ca te-am ajutat.

Pa, pa.

8 răspunsuri:
| selef a răspuns:

Leoaica, pufoaica, zmeoaica, lupoaica, ursoaica si ar mai fi si altele.

| eueu1212 a răspuns:

Buna! Leoaica, rusoaica, grecoaica, turcoaica, frantuzoaica, lupoaica, chinezoaica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mtng

| DiannaDia a răspuns:

Leoaica lupoaica maroaica

| Carmen a răspuns:

Leoaica, tigroaica, lupoaica, ursoaica, frantuzoaica, chinezoaica, nemtoaica, unguroaica, englezoaica, turcoaica, grecoaica, rusoaica

| Keshaaa a răspuns:

Rusoaică.
grecoaică
turcoaică
lupoaică
leoaică

| koryn87 a răspuns:

Femininele obţinute de la masculin cu sufixul -oaică sunt mai ales nume de animale: lup – lupoaică, leu – leoaică, urs-ursoaica sau denumesc fiinţele de sex feminin aparţinând unui anumit popor: turc – turcoaică, francez – franţuzoaică, grec – grecoaică, rus – rusoaică.

| koryn87 a răspuns:

Unguroaica
Frantuzoaica
Nemtoaica
Bulgaroaica
Englezoaica
Araboaica
Chinezoaica
Turcoaica
Leoaica
Lupoaica
Ursoaica
Tigroaica
Pufoaica
Sarboaica
Rusoaica