| anonim_4396 a întrebat:

Ce ati alege intre o masina ieftina si una scumpa dar care va baga in datorii?
E adevarat ca alea ieftine te costa mai mult sa le intretii?
Ma gandeam intre Logan 2004 si un BMW e91

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Cumpara-ti masina care-ti place, nu o cutie de conserve cu plastice de tot rahatul.
Daca se strica ceva o repari bucuros.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde. Prefer una din uk cu volan la perete laughing am experienta in europa cu masina inversata adica volan pe dreapta se conduce usor se depaseste la fel de usor ca aia cu volan pe stanga dar trebuie sa fi sofer si sa nu fi ca un roman arogant care face mai multe accidente cu volan pe stanga decat cu alea pe dreapta. Intre 15 - 20k se gasesc masini excelente cu 1 - 4 ani vechime si 6000 - 40k - km. Japonezele inspira mai multa fiabilitate. Oferta care am gasit-o recent e misto https://usedcars.subaru.co.uk/....../19691095/ 20k nu e mult pentru masina aia dar astept sa iasa modelul nou care va fi mult mai fain https://youtu.be/TcEVbSWt_Eo

| mgtow a răspuns:

Un salariu de 1000€ iti trebuie in ro sa ti o masina buna altfel nu isi merita rostul

| Adry05 a răspuns:

E adevărată dacă iei o mașină la mâna a 2-a pentru că poate avea tot felul de uzuri de la fostul proprietar pe care le acoperi tu. La mașină noua n-ar trebui să ai probleme.

| kaTTsu a răspuns:

Sincer logan-ul. Păi hai să o luăm logic nu degeaba s-au făcut taxiuri din Logan. Nu degeaba a fost rulată atât de mult. Plus ca fiind atât de ieftină și folosită, găsești piese peste tot.

BMW este și va fi mereu o marca bună, doar că mult mai scumpa de întreținut, mult mai pretențioasă, dar și mult mai puternică.

Alegerea îți aparține, eu personal m-aș îndrepta către Logan, este fiabila, robustă, o mașină ieftină ce a demonstrat cât de bună este.

| Nemessys a răspuns:

Aia cu,, masinile ieftine te costa mai mult sa le intretii? " este oarecum adevarata. Deoarece masinile ieftine sunt si vechi. Fiind vechi, de cele mai multe ori sunt stricacioase, adica sunt rable care daca ating 100 la ora explodeaza rotile. Masinile mai scumpe, sunt ceva mai noi, asta inseamna ca piesele inca mai tin.

Cel mai mult la o masina, conteaza cum a fost intretinuta de proprietarul anterior. Daca cumperi o masina si imediat dupa asta are probleme grave (atentie... grave, nu de mentenanta obisnuita), atunci vina nu este a masinii sau a producatorului ci a fostului proprietar.

Eu personal dintre acele 2 variante, fara doar si poate as alege loganul. Loganul (daca este 1.4 mpi benzina) este mult mai fiabil decat un bmw e91. Costurile de intretinere sunt extrem de mici. Motoarele 1.5 dci, mhm... sunt si ele bune, nu zic nu, dar ai mai multe piese de schimbat pentru intretinere.

Cand vine vorba de fiabilitate, eu recomand cu tot dragul dacia / renault (da, stiu ca sunt cam aceleasi) sau masinile electrice.

Daca vrei o masina care sa tina cu buzunarul tau, orienteaza-te sa fie benzina, motor mic si de preferat cat mai putine dotari. Cand vine vorba de an, nu ti-as recomanda sa cumperi ceva fabricat inainte de 2000.

De fiecare data inainte sa cumperi o masina de la un strain, verific-o.

Ori apelezi la un mecanic din zona
Ori o verifici pe carvertical (nu l-am folosit dar. merita sa incerci).
Ori apelezi la www.masinapotrivita.ro

| chmillll a răspuns:

După părerea mea doar logan, cumpărarea unui BMW vechi te va strica, atunci când cumperi o mașină, asigură-te că verifici codul VIN al mașinii
https://carmotospecs.com/vin/dacia/