| anonim_4396 a întrebat:

Ce categorii de permis auto exista?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

"Art. 96. Permisul de conducere este valabil pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii de autovehicule:
CATEGORIA A
- autovehiculul cu doua roti (motocicleta) cu sau fara atas avand capacitatea cilindrica a motorului peste 50 cmc sau viteza prin constructie mai mare de 50 km/h, si autovehiculul cu trei roti (triciclu) avand capacitatea cilindrica a motorului mai mare de 50 cmc sau viteza prin constructie mai mare de 50 km/h, precum si masa totala maxima autorizata mai mica de 400 kg;
CATEGORIA B
- autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara locului conducatorului, nu este mai mare de 8;
- ansamblul de vehicule format dintr-un autovehicul din categoria B si remorca, in cazul in care masa totala maxima autorizata a ansamblului nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;
- triciclurile sau cvadriciclurile avand masa proprie peste 550 kg;
CATEGORIA B+E
- ansamblul de vehicule constand dintr-un vehicul tragator din categoria B si o remorca, daca ansamblul respectiv nu se incadreaza in categoria B;
CATEGORIA C
- autovehicule, altele decat cele din categoria D, a caror masa totala maxima autorizata este mai mare de 3.500 kg;
CATEGORIA C+E
- ansamblul de vehicule constand dintr-un vehicul tragator din categoria C si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg;
CATEGORIA D
- autovehiculele destinate transportului de persoane avand mai mult de 8 locuri pe scaune, in afara locului conducatorului;
CATEGORIA D+E
- ansamblul de vehicule constand dintr-un vehicul tragator din categoria D si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg. Remorca nu trebuie sa fie destinata transportului de persoane.
CATEGORIA Tr
- tractoare si masini autopropulsate pentru lucrari;
CATEGORIA Tb
- troleibuze;
CATEGORIA Tv
- tramvaie. "
http://www.123auto.ro/......conducere/

26 răspunsuri:
| mihalitza a răspuns:

AM, A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1, D, BE, C1E, CE, D1E, DE

| Darry a răspuns:

B, C, D, E.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai si b1

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A, b, c, d, b+e, c+e, d+e etclaughing)

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti face categoria D daca nu ai C?

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

C1

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

C1

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

B c d e

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maxim sase tongue

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A b c d e