| Adi_Borghina_1998 a întrebat:

Exista vreun permis de conducere auto care ti-l poti lua de la 16 ani? ce fel de masini?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani poti obtine permis de conducere pentru masinile care se incadreaza la categoria AM (cvadriciclu usor) si B1, citez:
""6. Categoria L6e - cvadricicluri uşoare, respectiv vehicule cu 4 roţi a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h şi echipate cu un motor:
a) cu o cilindree de cel mult 50 cmc dacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau
b) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau
c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric."
" e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| drogh a răspuns:

Nu, nu exista permis auto de la 16 ani. Este doar de la 18 si atat. Nu suntem in S.U.A!

| suntserios a răspuns (pentru drogh):

Ete teapam ca sunt si la noi permise categoria B1 pe care il poti obtine la 16 ani si poti conduce masini de max 400kg cu puterea motoruli de pana la 15kW. Intereseaza te si pe urma vorbeste.

| AleXzpm a răspuns:

Un'te crezi bă, America? Nu există așa ceva, din câte știu, la noi,

| suntserios a răspuns (pentru AleXzpm):

Uite ca nu stii bine.

| Faruece a răspuns:

Pentru masini sub o anumita greutate si putere, da, poti lua carnet, cunosc un baiat care a luat!

| EmTySoOul a răspuns:

Nu, nu este un permis.
Este o legitimatie care o ai de la 16 ani.
Cu ea poti conduce masini de capacitate mica, la fel si motociclete sau scutere pe drumuri nationale.

| AxelSixx a răspuns:

Am auzit de un tip de permis ce îl poţi lua de la 16 ani. este vorba de un permis pentru un fel de maşină de greutate mică, ori electrică ori pe benzină, cea pe benzină are motorul de 49 cmc ca la scuter, şi viteză maximă de 80 km/h din câte ştiu eu.
Dar exista şi un dezavantaj la acele maşini:
1) Sunt scumpe.
2) Sunt numai de 2 persoane.