| fanezodo a întrebat:

Ce diferență este între motorină normală si cea de 100?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorina de 100 nu cred ca exista.
Benzina e standard 95, premium intre 98 si 101. Diferenta dintre standard si premium in cazul benzinei, este precizia de aprindere. Benzina de 100 este mult mai precisa, scade consumul masinii si chiar si noxele.
Intre motorina standard si crea premium, din pacate, eu nu am simtit nici o diferenta. Nici cand conduceam diesel cu injectie mecanica, nici acum, ca am unul ceva mai modern, si cu putere decenta. Ca bag standard sau aia extra, motorul imi merge la fel. Deci nu recomand motorina premium, nu se justifica diferenta de pret. Injectoarele curate se mentin si cu cea standard.

| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Aia de 100 ii mai puternica, ca si mine, fac sala de la 12 ani, acum am 34.