| Flavius_Rosca_1996 a întrebat:

Ce este acela un scirocou? La ce foloseste? Si la ce masini intalnim?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acest sistem de incalzire nu a prea fost folosit pentru masinile de strada. A fost practic construit pentru masini mari: camioane, autobuze, microbuze, pentru soferi care petrec multe ore la volanul masinii si-si petrec si multe nopti in cabina. Practic este solutia excelenta pentru ca soferii sa nu mai stea cum se spune pe motorina masinii si sa se incalzeasca. Plus ca mai e un aspect. Aceste sisteme sunt foarte silentioase. Pentru cei care fac curse lungi va dati seama ce inseamna sa mearga 24 de ore cu motorul la maxim, e un zgomot insuportabil. Se poate pune pe orice tip de masina, un astfel de sistem fiind undeva la 24 de milioane.

| ombladon a răspuns:

Incalzeste apa din motor cu ajutorul combustibilului, iar apa din motor fiind calda, se incalzeste mai repede habitaclul si porneste motorul mai usor pe timp de iarna.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Acest sistem de incalzire nu a prea fost folosit pentru masinile de strada. A fost practic construit pentru masini mari: camioane, autobuze, microbuze, pentru soferi care petrec multe ore la volanul masinii si-si petrec si multe nopti in cabina. Practic este solutia excelenta pentru ca soferii sa nu mai stea cum se spune pe motorina masinii si sa se incalzeasca. Plus ca mai e un aspect. Aceste sisteme sunt foarte silentioase. Pentru cei care fac curse lungi va dati seama ce inseamna sa mearga 24 de ore cu motorul la maxim, e un zgomot insuportabil. Se poate pune pe orice tip de masina, un astfel de sistem costa ceva banuti

| viotedy a răspuns:

E o aeroterma.Se foloseste in general pe camioane, microbuze, dar se mai gaseste si pe Mercedes, Audi.Sunt si cu telecomanda si fara...

| vlad5214 a răspuns:

Poate sirocou

| NimicGol a răspuns:

Poate sirocol. Este un fel de soba care arde combustibilul pentru a face caldura si cu ajutorul unui ventilator o baga in masina iar la ce masini o intalnim nu stiu.